NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Творчески отражения Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания
4002
Творчески отражения

Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания

„Беше по оригинална концепция, със замисъла да е леко и непринудено – като семейна игра. „Тридесет и една години аз бях на екрана с „Минута е много“. „Това предаване има някакъв необясним ореол.

| 17 Февруари 2025, 19:00 ч.
Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания
Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания
Снимка © DFA

На 22 февруари се навършват 45 години от първото излизане в ефир на предаването „Минута е много“. Навремето то бързо набра популярност, защото създаде един стандарт, който не беше използван дотогава в телевизионните състезания, казва създателят на формата проф. Лилия Райчева.

Бронзова скулптура "Зряла възраст" (L`Age mur) на Камий Клодел, намерена случайно в необитаем апа

Ейдриън Броуди отново е основен претендент за наградите за най-добър актьор с „Бруталистът&

Представлението „Безкрайните сцени“ показва, че всяка част от

Заместник-председателят на италианския Сенат Джанмарко Чентинайо призова да се забрани участието

Холивудски филми като "Злосторница", "Веществото", "Нито звук: Ден първи" и "Смелата Ваяна 2" не

„Беше по оригинална концепция, със замисъла да е леко и непринудено – като семейна игра. Друг е въпросът, че екипът си знаеше колко е трудно и прецизно да се работи по такъв формат. През цялото време до съществуването му през 2011 година включвах в продукцията студентите си по журналистика, за да видя как се прави предаване на терен“, допълва тя.

„Тридесет и една години аз бях на екрана с „Минута е много“. В предаването имаше въпроси за всеки човек, независимо от неговия интелектуален ранг, и може би, в това се крие и успехът“, коментира водещият Петър Вучков.

„Това предаване има някакъв необясним ореол. Има някаква магия в състезанието. Това е, може би, някаква много точно намерена формула. Някакво много оригинално поднасяне на интересни факти. Много добро намерено взаимоотношение със състезатели и с публиката. Приобщаване на групи знаещи“, казва актьорът и режисьор Стефан Спасов. Той е съводещ на „Минута е много“ в последните години от неговата история.

НАЧАЛОТО, БЛАГОСЛОВИЯТА...

„Бях получила покана от Стефан Тодоров, главен редактор на студио „Младост“ в телевизията, да предложа едно състезание. И аз го направих. Тогава генерален директор беше Иван Славков. Той бързо решаваше нещата и ни даде летящ старт. По ирония на съдбата, когато „Минута“-та приключи, през 2011 година, това беше и годината на неговата кончина“, спомня си проф. Райчева.

Художничката Искра Благоева и кураторът Любен Домозецки ще гостуват в Художествената галерия в Ка

В художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков художничката Десислава Янакие

Изложбата „Passim/Навсякъде“ на журналиста, писател и фотограф Антони Георгиев бе отк

Значими изложби са включени в програмата на тазгодишните Чудомирови празници в Казанлък, съобщиха

Нови филми от франчайзите „Мисията невъзможна“ с участието на Том Круз, „Суперм

По думите има още двама генерални директори, на които е благодарна за подкрепата – това са композиторът Стефан Димитров и инженер Кирил Гоцев. 

ЗАЩО МИНУТА?

Защо една минута, а не час или секунда? „Една минута е достатъчно дълго и достатъчно кратко време. Плюс това, много дисциплинира“, смята проф. Райчева.

„Аз самата съм обсебена от времето. Затова направих конкуренция на „Минута е много“, която се казваше „Няма време“, като една от репликите на човечето. По принцип, самата драматургия на предаването и неговата концепция беше изградена като по учебник. И всичките елементи – сценарий, регламент, състезатели и публика в студиото, водещи, човечето, включването на телевизионните зрители – бяха една цялостна верига, която беше съединена ведно и, може би, затова предаването получи такъв успех“, допълва Лилия Райчева.

ЛИЦАТА НА „МИНУТА Е МНОГО“

„Трудът на всички хора от екипа се представя от лицата на състезанието – Петър Вучков. Той е актьор с практика, с един разпознаваем, уникален глас, с ясен тембър Освен това е много любознателен, добронамерен, и което беше важно за мен – изключително точен“, разказва проф. Райчева. 

Вучков предлага Стефан Спасов да стане водещ, заедно с него. „Тогава Спасов беше един млад, начинаещ, успешен актьор, сега е и режисьор, а двамата оформиха един изключително успешен тандем“, смята създателят на „Минута е много“. Аз не исках да бъде жена, както във всички други предавания, и затова избрахме Стефан Спасов, който работеше чудесно, допълва Вучков. 

„Чувствам се част от легендата, защото имах шанса да се впиша в този екип. За мен това е чест и изключителен късмет – да попадна в това семейство. Защото аз дойдох от театъра, без никакъв телевизионен опит. Всички ме приеха много радушно и мисля, че работихме много професионално. И тази енергия се усеща по време на работа. Никога не сме имали конфликти, които да пречат“, коментира Стефан Спасов.

УРОЦИТЕ 

Факт е, че и Лилия Райчева, и Петър Вучков, са страхотни учители, от които се научих как да се отнасям към работата, казва Стефан Спасов. 

„Имало е случаи, в които някой се възползваха от авторитета на „Минута е много“ и от неговите запазени марки, но това е още един белег, че очевидно сме създали нещо стойностно и значимо“, коментира проф. Райчева.

„Дисциплината. Това, което ти предстои да направиш, е най-важното в момента. И няма друго по-важно от това да се свърши по възможно най-добрия начин. Предварителна подготовка. Така нареченото художествено слово“. Това според Стефан Спасов са нещата, които е научил от формата. „Днес, за съжаление, много от младите актьори си мислят, че да се говори органично, е достатъчно, и да се говори добре пред камера, и на сцена, е много лесно. А всъщност, това не е така“, допълва той.

ЛЕГЕНДАТА ПРОДЪЛЖАВА... 

„През годините имахме много успехи и се радвахме на добронамереното отношение на зрителите. Пътувахме къде ли не из страната. Даже нашите състезатели направиха клубове в различни селища. И, между другото, в днешните състезания минутковците печелят само призови места“, разказва Лилия Райчева.

По думите публиката все още помни „Минута е много“. В проучване за телевизията от 2013 година, зрителите отговарят, че то е в десетката на най-добрите предавания „Това е много добър атестат за предаване, което тогава вече две години не се е излъчвало“, посочва проф. Райчева.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Любен Младенов Монтаж – Валя Ковачева 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Хореографката от африканската държава Кабо Верде Марлийн Монтейро Фрейтас ще открие 79-ия Фестивал в Авиньон в Югоизточна Франция през юли, предаде АФП. Събитието е посветено на д ...
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Националният музикален театър представя „Ритимът на Бродуей“
Националният музикален театър представя концерт спектакъл, наречен „Ритимът на Бродуей“. Завесата за предпоследната премиера за сезона ще се вдигне на 11 април, за да ...
12 художници се събират в „Шест зими... едно лято“
Кураторите Елица Терзиева, Пламен Моневски и Станислав Памукчиев събират 12 художници в изложбата „Шест зими... едно лято“. Експозицията живопис и скулптура може да бъд ...
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Дружеството на пловдивските художници: Изложбата "Цветове" обединява творческа енергия, търсения и личен почерк на десетки автори
Тази изложба е много мащабна, една от двете големи за годината в календара на дружеството. Мисля, че се получи прекрасна експозиция от селектирани творби, която обединява творческа ...
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Хореографката от африканската държава Кабо Верде Марлийн Монтейро Фрейтас ще открие 79-ия Фестивал в Авиньон в Югоизточна Франция през юли, предаде АФП. Събитието е посветено на д ...
Изложбата „Пролетен салон“ представя над 60 творби на 28 художници
Традиционната изложба „Пролетен салон“ представя тази година в Ямбол над 60 творби на 28 художници. Експозицията беше открита тази вечер в Арт галерия „Кирил Кръс ...
Азог от „Хобит“ идва на Аniventure Comic Con
Ману Бенет ще бъде сред специалните гости на Аniventure Comic Con (5-6 юли), съобщават от екипа на фестивала.  Актьорът вдъхна живот на един от най-ужасяващите герои на Дж. Р ...
Диригентът Росен Гергов изнася концерт с тримата си синове
Диригентът Росен Гергов ще поднесе на варненската публика концерт с тримата си синове на 11 април , съобщиха днес от Театрално-музикалния продуцентски център в крайморския град. П ...
Тикер в 02:00 ч.
Тази изложба е много мащабна, една от двете големи за годината в календара на др ...
Начало Творчески отражения
4002
Творчески отражения

Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания

„Беше по оригинална концепция, със замисъла да е леко и непринудено – като семейна игра. „Тридесет и една години аз бях на екрана с „Минута е много“. „Това предаване има някакъв необясним ореол.

| 17 Февруари 2025, 19:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания
Проф. Лилия Райчева: „Минута е много“ създаде стандарт, неизползван дотогава в тeлевизионни състезания
Снимка © DFA

На 22 февруари се навършват 45 години от първото излизане в ефир на предаването „Минута е много“. Навремето то бързо набра популярност, защото създаде един стандарт, който не беше използван дотогава в телевизионните състезания, казва създателят на формата проф. Лилия Райчева.

„Беше по оригинална концепция, със замисъла да е леко и непринудено – като семейна игра. Друг е въпросът, че екипът си знаеше колко е трудно и прецизно да се работи по такъв формат. През цялото време до съществуването му през 2011 година включвах в продукцията студентите си по журналистика, за да видя как се прави предаване на терен“, допълва тя.

„Тридесет и една години аз бях на екрана с „Минута е много“. В предаването имаше въпроси за всеки човек, независимо от неговия интелектуален ранг, и може би, в това се крие и успехът“, коментира водещият Петър Вучков.

„Това предаване има някакъв необясним ореол. Има някаква магия в състезанието. Това е, може би, някаква много точно намерена формула. Някакво много оригинално поднасяне на интересни факти. Много добро намерено взаимоотношение със състезатели и с публиката. Приобщаване на групи знаещи“, казва актьорът и режисьор Стефан Спасов. Той е съводещ на „Минута е много“ в последните години от неговата история.

НАЧАЛОТО, БЛАГОСЛОВИЯТА...

„Бях получила покана от Стефан Тодоров, главен редактор на студио „Младост“ в телевизията, да предложа едно състезание. И аз го направих. Тогава генерален директор беше Иван Славков. Той бързо решаваше нещата и ни даде летящ старт. По ирония на съдбата, когато „Минута“-та приключи, през 2011 година, това беше и годината на неговата кончина“, спомня си проф. Райчева.

По думите има още двама генерални директори, на които е благодарна за подкрепата – това са композиторът Стефан Димитров и инженер Кирил Гоцев. 

ЗАЩО МИНУТА?

Защо една минута, а не час или секунда? „Една минута е достатъчно дълго и достатъчно кратко време. Плюс това, много дисциплинира“, смята проф. Райчева.

„Аз самата съм обсебена от времето. Затова направих конкуренция на „Минута е много“, която се казваше „Няма време“, като една от репликите на човечето. По принцип, самата драматургия на предаването и неговата концепция беше изградена като по учебник. И всичките елементи – сценарий, регламент, състезатели и публика в студиото, водещи, човечето, включването на телевизионните зрители – бяха една цялостна верига, която беше съединена ведно и, може би, затова предаването получи такъв успех“, допълва Лилия Райчева.

ЛИЦАТА НА „МИНУТА Е МНОГО“

„Трудът на всички хора от екипа се представя от лицата на състезанието – Петър Вучков. Той е актьор с практика, с един разпознаваем, уникален глас, с ясен тембър Освен това е много любознателен, добронамерен, и което беше важно за мен – изключително точен“, разказва проф. Райчева. 

Вучков предлага Стефан Спасов да стане водещ, заедно с него. „Тогава Спасов беше един млад, начинаещ, успешен актьор, сега е и режисьор, а двамата оформиха един изключително успешен тандем“, смята създателят на „Минута е много“. Аз не исках да бъде жена, както във всички други предавания, и затова избрахме Стефан Спасов, който работеше чудесно, допълва Вучков. 

„Чувствам се част от легендата, защото имах шанса да се впиша в този екип. За мен това е чест и изключителен късмет – да попадна в това семейство. Защото аз дойдох от театъра, без никакъв телевизионен опит. Всички ме приеха много радушно и мисля, че работихме много професионално. И тази енергия се усеща по време на работа. Никога не сме имали конфликти, които да пречат“, коментира Стефан Спасов.

УРОЦИТЕ 

Факт е, че и Лилия Райчева, и Петър Вучков, са страхотни учители, от които се научих как да се отнасям към работата, казва Стефан Спасов. 

„Имало е случаи, в които някой се възползваха от авторитета на „Минута е много“ и от неговите запазени марки, но това е още един белег, че очевидно сме създали нещо стойностно и значимо“, коментира проф. Райчева.

„Дисциплината. Това, което ти предстои да направиш, е най-важното в момента. И няма друго по-важно от това да се свърши по възможно най-добрия начин. Предварителна подготовка. Така нареченото художествено слово“. Това според Стефан Спасов са нещата, които е научил от формата. „Днес, за съжаление, много от младите актьори си мислят, че да се говори органично, е достатъчно, и да се говори добре пред камера, и на сцена, е много лесно. А всъщност, това не е така“, допълва той.

ЛЕГЕНДАТА ПРОДЪЛЖАВА... 

„През годините имахме много успехи и се радвахме на добронамереното отношение на зрителите. Пътувахме къде ли не из страната. Даже нашите състезатели направиха клубове в различни селища. И, между другото, в днешните състезания минутковците печелят само призови места“, разказва Лилия Райчева.

По думите публиката все още помни „Минута е много“. В проучване за телевизията от 2013 година, зрителите отговарят, че то е в десетката на най-добрите предавания „Това е много добър атестат за предаване, което тогава вече две години не се е излъчвало“, посочва проф. Райчева.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Любен Младенов Монтаж – Валя Ковачева 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Националният музикален театър представя „Ритимът на Бродуей“
12 художници се събират в „Шест зими... едно лято“
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Дружеството на пловдивските художници: Изложбата "Цветове" обединява творческа енергия, търсения и личен почерк на десетки автори
Творчески отражения
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Тонът на времето
Изложбата „Пролетен салон“ представя над 60 творби на 28 художници
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.